Święta, tradycje, zwyczaje - czym są i co stanowi ich wartość?
Religijne, państwowe, etniczne, zwyczajowe i te kameralne, najzupełniej prywatne, jak własne imieniny, urodziny czy rocznice, obchodzone mniej lub więcej uroczyście, bardziej czy mniej lubiane, nadają koloryt mijającym dniom. Są trwałym elementem kultury narodu, świadczą o przynależnościach, jednoczą, podtrzymują więzi, niosąc tak potrzebną radość.
Skąd się wzięły? Chyba z bezbronności człowieka.
Prapoczątki to lęk wynikający z niezrozumienia natury, respekt przed siłami przyrody, szukanie odpowiedzi na odwieczne pytanie "dlaczego?" i sposobów przełamania tego, co nieuchronne.
Instynkt samozachowawczy dyktował konieczność przetrwania i zachowania gatunku, zrozumienia i obłaskawienia natury, przeciwdziałania i pokonania siły żywiołów, a obserwacja zjawisk przyrody pozwalała zrozumieć cykliczność nimi kierującą.
- Święta, tradycje, zwyczaje.
Święta, tradycje, zwyczaje. Nieodłączna część kultury narodu, zawarta w historii ludzkości. Czym są i co stanowi ich wartość? Skąd się wzięły? Dlaczego przetrwały? Religijne, państwowe, etniczne, zwyczajowe i te kameralne, najzupełniej prywatne, jak własne imieniny, urodziny czy rocznice, obchodzone mniej lub więcej uroczyście, bardziej czy mniej lubiane. O świętach, ich genezie i znaczeniu słów kilka.
http://www.swieta.biz
Zgłoś nie działający link/spam
- Boze Narodzenie. Tradycja polskich Swiat
Boże Narodzenie. Czas wybaczenia, zgody, miłości i pokoju. Tradycja najpiękniejszych rodzinnych polskich świąt zaklęta w elementach tak powszechnych, o których znaczeniu często już się nie pamięta. Opłatek, choinka, kolędy, zwyczaje, wiersze, Święty Mikołaj. Cicha Noc; teksty. Odrobina tradycji i historii, z powiewem nostalgii.
http://www.bozenarodzenie.swieta.biz
Zgłoś nie działający link/spam
- Wielkanoc - Święto Zmartwychwstania
Wielkanoc - Święto Zmartwychwstania. Najstarsze i największe święto chrześcijańske, zarazem święto odrodzenia i wiosny. Od siedemnastu wieków obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
Mieści się w przedziale czasowym pomiędzy 22 marca i 25 kwietnia ale nie ma stałej daty, dlatego określane jest jako święto ruchome.
Jak w większości świąt, tak i w tym przeplatają się wątki i symbole różnych epok i kultur, pogańskie, antyczne i chrześcijańskie.
Widać to już w samej nazwie świąt, różnej w różnych kulturach. Geneza, tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych.
http://www.wielkanoc.swieta.biz
Zgłoś nie działający link/spam
- Dzień Dziecka
Dzień Dziecka. Radosne święto wszystkich dzieci i symbol człowieczeństwa dziecka.
W Polsce obchodzi się je 1 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Dziecka, podobnie jak w wielu krajach europejskich należących kiedyś do bloku krajów socjalistycznych.
W innych krajach dziecięce święto przypada na na dzień 20 listopada i obchodzone jest jako Dzień Praw Dziecka lub Powszechny Dzień Dziecka, a data jest upamiętnieniem uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r.
Nie znaczy to jednak, że dziecięce święto nie było znane wcześniej.
Pochodzenie i znaczenie Dnia Dziecka, kształtowanie się praw dziecka, geneza statusu społecznego dzieci.
http://www.dziendziecka.swieta.biz
Zgłoś nie działający link/spam